A Kali (más néven eskrima vagy arnis) a Fülöp-szigetek fegyveres harci művészete. Ez a Fülöp-szigetek nemzeti sportja, ugyanakkor egy rendkívül hatékony harci rendszer. Az utóbbi időkben – más ázsiai harcművészetekhez hasonlóan – számos országban ismertté és népszerűvé vált. A legtöbb harcművészettől eltérően a Kali az első pillanattól kezdve oktatja tanulóinak a fegyveres harcot. Oktatási rendszere nagymértékben fejleszti a kéz gyorsaságát, illetve a különböző támadásokra adandó reakció sebességét. Bár ez a rendszer a fegyveres harcon alapszik, természetesen magába foglalja a pusztakezes küzdelem metodikáját (ütések, rúgások, birkózás, földharc) is, beleértve a legtöbb fegyver elleni pusztakezes védekezést. Ez a harci rendszer a Fülöp-szigetek északi részén (Luzon) Arnis, a középső szegeteken (Visayas) Escrima, míg a déli szigetcsoportokon (Mindanao) Kali néven vált ismertté.
A Kali egy komplett harcművészet. Nem szorítkozik csak a fegyvertelen harcra (mint például a judo, karate, thai boksz stb) vagy fordítva, kizárólag a fegyveres harcra. A tanulók megtanulják, hogyan harcoljanak fegyverrel vagy a nélkül, alkalmazkodva a kialakult helyzethez. Megtanít harcolni minden távolságban. Különböző méretű fegyverek használatát oktatja, valamint rúgások, ütések, könyök és térdtechnikák, dobások, földre vitelek és a földharc egyaránt beletartozik a technikai repertoárjába, csakúgy, mint az érzékeny pontok támadása.
Nem tartalmaz formákat. A gyakorlás anyagát szinte kizárólag a páros gyakorlatok alkotják ezáltal is növelve a harci hatékonyságot.
A tanulók először a fegyveres harcot tanulják. (A legtöbb harci művészetben ez csak a leghaladottabb szinten történik meg.) Ez növeli a gyorsaságot és a koordinációt, mely kiválóan alkalmazható a pusztakezes küzdelemben is.
Alapelveket tanít, mely egyaránt alkalmazható fegyveres és pusztakezes küzdelemben. A tanulók az első pillanattól kezdve gyakorolják a küzdelmet. Nem vesztegetik az időt unalmas egyéni gyakorlatokra, az első pillanattól kezdve gyakorolják a küzdelmet a különböző távolságokban, illetve több támadó ellen is. A Kali egyike azoknak a harci művészeteknek, amely igen nagy hatékonysággal alkalmazható több támadó ellen is. A Kali egyenlő hangsúlyt helyez a rendszer különböző részeinek elsajátítására. A fegyveres küzdelem elsajátításából automatikusan következik a pusztakezes küzdelem. A tanítványok egyformán sajátítják el a különböző méretű, formájú és súlyú fegyverek használatát. A Kali nem tekinthető egyértelműen lágy (aikido, tai chi, stb..) vagy kemény (karate, thai boksz, stb..) stílusnak. Valahol e két véglet között helyezkedik el, ezért is nagyszerű kiegészítője bármely stílusirányzatnak.
Forrás: http://inosantokali.hu/kali/